Jak sprzedać mieszkanie Kraków?

Jak sprzedać mieszkanie Kraków?

Obecnie w naszym kraju osoby chcące sprzedać nieruchomości mogą napotkać wiele trudności. Nasz stan prawny nie został do końca uregulowany, mamy do czynienia z wieloma skomplikowanymi formalnościami, a znalezienie nabywcy może okazać się trudne. W celu zakupu mieszkania trzeba było zainwestować dorobek życia bądź zadłużyć się na dwadzieścia, trzydzieści lat. To naturalne, że przy sprzedaży mieszkania zależy nam na korzystnej cenie. Ale znalezienie kupca, który chce nam ją zapłacić, to często cud. Zatem jak sprzedać mieszkanie Kraków.

W ostatnich miesiącach coraz mniej Polaków decydowało się na zakup mieszkań ze względu na brak zdolności kredytowej i wysokie oprocentowanie kredytów. Zdolność kredytowa została znacznie zmniejszona przez zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, które nałożyły na banki obowiązek dodania dodatkowych 5 punktów procentowych do aktualnej wysokości stopy procentowej.

Jak sprzedać mieszkanie Kraków?

Gwałtowne spowolnienie na rynku kredytów hipotecznych, rosnąca inflacja i obawy związane z wojną na Ukrainie również znacznie ochłodziły popyt na nieruchomości na rynku wtórnym. W drugim kwartale 2022 roku zainteresowanie istniejącymi ofertami sprzedaży mieszkań było o ponad 30% niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Gdy chcesz sprzedać mieszkanie za bardzo wysoką cenę, która często przewyższa jego wartość, na ogół sam szukasz nabywcy. Oczywiście dzieje się tak, gdy osoby te mają dużo czasu (nie potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki). Niestety znalezienie dobrych klientów jest często bardzo trudne, z tego powodu takie mieszkania sprzedają się bardzo powoli. Bez szczęścia i umiejętności negocjacyjnych nieruchomość często może zostać niesprzedana przez lata. I co? W niektórych przypadkach, jeśli ludziom sprzedającym mieszkania nie brakuje gotówki, po prostu czekają cierpliwie.

Jak sprzedać mieszkanie Kraków, kiedy:

kupuję nowe mieszkanie i potrzebuję natychmiast gotówki, przygotowuję się do wyjazdu za granicę na dłuższy czas i nie mam czasu na szukanie nabywcy, mieszkanie jest w złym stanie technicznym, ma nieciekawy rozkład pomieszczeń lub jest w złej lokalizacji (zbyt daleko od centrum miasta, brak w pobliżu szkół, przedszkoli oraz złą komunikację), nieruchomość jest obciążona hipoteką lub jej stan prawny jest nieuregulowany.

Czynniki wpływające na szybkość sprzedaży nieruchomości obejmują: lokalizację, która zależy od aktualnej mody, ale w każdym mieście są dzielnice, które zawsze cieszą się dużą popularnością i renomą. Trzeba pamiętać, że ceny nieruchomości i mieszkań na pierwszym piętrze w „modnych” dzielnicach zawsze będą wyższe niż w gorszych dzielnicach i mieszkań np. na 8 piętrze Przy zakupie mieszkania mamy wpływ na lokalizację, natomiast przy sprzedaży już nie.

Dla wielu osób jest to pierwszy raz, kiedy wystawiają swoją nieruchomość na sprzedaż. Nie każdy wie, jak sprzedać mieszkanie Kraków nie ponosząc kosztów i z zyskiem. Popełniają błędy, które wydłużają czas sprzedaży, a nawet wiążą się ze złożeniem wyjaśnień w urzędzie skarbowym.

Jak sprzedać mieszkanie Kraków? Najczęstsze błędy popełniane przy sprzedaży

Cena zbyt wysoka, mieszkanie nie zostało posprzątane, wyremontowane lub odświeżone, właściciel ma czas rozmawiać z kupującym tylko godzinę dziennie i nie może lub bardzo rzadko oprowadzać kupującego po domu, sentyment do mieszkania, właściciel nie chce współpracować z agentami nieruchomości lub powierza sprzedaż wielu agencjom wzajemnie z sobą konkurującym, brak możliwości negocjacji ceny, mieszkanie jest źle opisane, opis zawiera mało informacji, kiepskiej jakości zdjęcie, brak wymaganych dokumentów potrzebnych do sprzedaży.

Jak sprzedać mieszkanie Kraków jeśli nieruchomość ma wady

Jeżeli nieruchomość posiada wady lub nie jest prawnie uregulowana, proces sprzedaży może ulec znacznemu opóźnieniu. Są bowiem tacy, którzy nie chcą lub nie mogą przeprowadzać generalnych remontów, jak i nie mają czasu i ochoty na wypełnianie stosów papierów w celu uregulowania stanu prawnego mieszkania. Niektórzy ludzie chcą po prostu kupić nieruchomość i wprowadzić się od razu, i nie martwiąc się przy tym o nic więcej. Kolejną ważną kwestią jest komfort lokalu, gdy wielopiętrowy blok nie posiada windy, mieszkanie jest na 10 piętrze, stawki opłat są wysokie, okolica niebezpieczna, komunikacja słaba i wszędzie daleko, a sprzedający zażyczy sobie wysoką cenę, to proces sprzedaży nie ma prawa się udać. Ponadto, jeśli w mieszkaniu jest niechciany lokator lub jest zadłużone, należy wziąć pod uwagę, że taki proces sprzedaży może trwać bardzo długo.

Jak sprzedać mieszkanie Kraków?

W tym celu krok po kroku warto wykonać następujące czynności: naprawić usterki, odświeżyć mieszkanie, ustalenie właściwej ceny odpowiedniej do lokalizacji, standardu, cen rynkowych lub obniżenie, aby była atrakcyjniejsza dla kupujących, przygotowanie dobrej jakości zdjęć i dokładnych opisów, przygotować wymagane dokumenty, być przygotowanym na sprzedaż mieszkania, znać zalety i wady mieszkania, w przypadku samodzielnej sprzedaży być gotowym poświęcić co najmniej 3 godziny dziennie na kontakt telefoniczny oraz mailowy z kupującymi i 3 dni w tygodniu na oprowadzanie chętnych po mieszkaniu, dopuścić możliwość negocjacji, opuszczenia ceny o 3% (zazwyczaj na tyle liczą kupujący) lub ustalić odrobinę wyższą kwotę na start, nawiązać współpracę z jednym pośrednikiem nieruchomości-warto się przy tym kierować opiniami w internecie czy wśród znajomych. Ponadto właściciel może się umówić z pośrednikiem, że również samodzielnie będzie szukał kupca.
Powyższe wskazówki to absolutne minimum potrzebne do szybszej sprzedaży mieszkania z rozsądnym zyskiem. Rzeczoznawca majątkowy patrzący na nieruchomość bez emocji może również pomóc w wycenie.

Jak sprzedać mieszkanie Kraków problematyczne?

Istnieją czasami sytuacje, kiedy sprzedanie nieruchomości do skupu jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. W pierwszej kolejności dotyczy to sprzedaży nieruchomości, na którą samemu jest trudno znaleźć nabywcę. W tej kategorii znajdują się zarówno drogie mieszkania, w których cena jest przeszkodą, jak i zniszczone i nieatrakcyjne, a do tego w nieatrakcyjnych lokalizacjach z dala od centrum. Sprzedaż mieszkania naszej firmie ZaMieszkanie może być Twoją jedyną szansą na sprzedaż nieruchomości zabezpieczonej hipoteką. Takie mieszkania na wolnym rynku generalnie się nie sprzedają. Sprzedaż mieszkania lub domu w ramach skupu mieszkań jest również odpowiednia, gdy liczy się szybka sprzedaż (np. spłata zadłużenia).

Jeśli chodzi o transakcje kupna-sprzedaży nieruchomości, często mówimy o bezpiecznym zakupie mieszkania. Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że sprzedający muszą zachować ostrożność podczas sprzedaży nieruchomości. W najgorszym przypadku sprzedawca może nie otrzymać zapłaty i mieszkanie należy do kogoś innego. W przypadku nowo zakupionych mieszkań od deweloperów właściciel może rozważyć sprzedaż indywidualnie. Należy jednak wyjaśnić, że cena sprzedaży może, ale nie musi być niższa od ceny zakupu. Dzieje się tak głównie dlatego, że mieszkania kupowane od deweloperów nie są nieruchomościami z rynku pierwotnego. Nowy właściciel będzie drugim właścicielem po inwestorze. Oferta sprzedaży mieszkania może być w tej sytuacji problematyczna, w szczególności, gdy jest obciążona hipoteką w wyniku zaciągniętego kredytu hipotecznego. Dzięki usługom firmy ZaMieszkanie możesz łatwo sprzedać dowolne mieszkanie. Wystarczy skontaktować się z naszymi pracownikami.

Jak sprzedać mieszkanie Kraków?

Jednak sprzedaż starszego mieszkania w mniej atrakcyjnej dzielnicy i z różnymi problemami może być kłopotliwa. Wiąże się to ze wzrostem kosztów, a tym samym utratą wartości nieruchomości. Korzystanie z tradycyjnego kanału sprzedaży za pośrednictwem agencji nieruchomości wymaga płacenia wysokich prowizji na rzecz agencji nieruchomości i wymaga cierpliwości. Znalezienie kupca często zajmuje wiele miesięcy.

Rynek wtórny jest obecnie bardzo zmienny pod względem cen i siły nabywczej potencjalnych klientów. Zbyt długie oczekiwanie na kupującego może spowodować spadek ceny do progu rentowności. Chcąc sprzedać swoje mieszkanie w klasyczny sposób, należy uważnie śledzić dzisiejsze trendy sprzedaży i brać pod uwagę wiele czynników makroekonomicznych i mikroekonomicznych.

Jeśli nie wiesz, jak sprzedać mieszkanie Kraków, dobrym rozwiązaniem problemu będzie skorzystanie ze pomocy pracowników naszej firmy co znacznie uprości i przyspieszy sam proces sprzedaży. Jest to więc dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią swój czas.

***

Przeczytaj także: 

Jak sprzedać mieszkanie zadłużone… – Masz długi? Nie możesz już spłacać rat kredytu? Komornik zajął ci mieszkanie? Co jeszcze musi się stać abyś w końcu zaczął działać? Czasem okazuje się, że myślenie nad tym jak sprzedać mieszkanie zadłużone może i jest ostatecznością, ale jest i szansą. To jedyna możliwość aby raz na zawsze wyjścia z problemu, raz na zawsze zamknięcia rozdziału życia „długi”. Czy tak naprawdę jest to odległa perspektywa, która nas to nie dotyczy? [Czytaj więcej…]

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Wypełnij formularz lub zadzwoń

Przejdź do formularza+48 737 538 737

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *