Lepszy najem mieszkania czy zakup mieszkania?

Lepszy najem mieszkania czy zakup mieszkania?

Zapewne znacie przysłowie – „Ciasne ale własne” ? Otóż w jego myśl idzie ponad 80% Polaków. Lepszy najem mieszkania czy zakup mieszkania? Wolą oni mieszkanie kupić, niż wynajmować. Czy Polacy boją się najmu mieszkania czy po prostu jest to nieopłacalne?

Lepszy najem mieszkania czy zakup mieszkania? 

Jak Wy uważacie, lepszy najem mieszkania czy zakup mieszkania?

Jak już wspomnieliśmy, większość Polaków, zwłaszcza młodych uważa, że lepiej mieć nieruchomość na własność, nawet jeśli będzie trzeba zaciągnąć kredyt.
Zacznijmy od kosztów jakie trzeba ponieść podczas kupna mieszkania (w przybliżeniu, na przykładzie).
Powiedzmy, że kupujemy mieszkanie większe, w większym mieście, na zakup samego mieszkania mamy więc 370 tysięcy złotych. Co jednak z dodatkowymi kosztami, z którymi musimy się liczyć?
Policzmy więc:
-Kupno mieszkania 370 tysięcy
-Opłata notarialna – około 2700zł
-Wpis prawa własności w księgę wieczystą – 200zł
-Wpis hipoteki zwykłej w księgę wieczystą – 200zł
-Podatek od czynności cywilnoprawnych ok. 7700zł
-Ewentualna prowizja dla agenta nieruchomości ok 11500zł
Musimy często również liczyć się z remontem tegoż mieszkania, na który trzeba przeznaczyć przynajmniej 35 tysięcy złotych.

Suma więc zwiększa się praktycznie o 60 tysięcy złotych.

Jakie są więc koszty wynajmowania mieszkania?

Nie potrzeba tutaj robić specjalnych wyliczeń, ponieważ wystarczy rozejrzeć się po cenach rynkowych. Czynsz za mieszkanie zbliżone do tego, które opisywaliśmy wyżej to około 2000 zł. do takiego mieszkania jednak, wystarczy włożyć kilka mebli i niezbędny sprzęt RTV czy AGD. Tak więc, według analizy cen mieszkań, 2000zł to średnia cena najmu nieruchomości i powierzchni od 38 do 60 m2 (np. w Krakowie).

Oczywiście nie piszemy już tutaj o kosztach eksploatacyjnych i czynszu, który trzeba płacić w spółdzielni, bo koszta te pokrywają się w obu wariantach.

Lepszy najem czy zakup mieszkania? Każdy ma swoje zdanie. Jedni uważają, że lepiej jest mieszkanie wynająć, bo w każdej chwili można się z niego wyprowadzić (z różnych przyczyn), inni zaś chcą mieszkanie własnościowe, by wręcz przeciwnie – nie musieć się wyprowadzać – bo np. właściciel chce w końcu mieszkanie sprzedać bądź ma inny ważny powód, przez który Wy będziecie musieli opuścić swoje wynajmowane mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *