Jak szybko sprzedać mieszkanie zadłużone?

Jak szybko sprzedać mieszkanie zadłużone?

Coraz więcej osób zastanawia się, jak szybko sprzedać mieszkanie zadłużone? W ostatnim czasie liczba zadłużonych mieszkań i domów w Polsce znacznie wzrosła i liczy około 2,5 mln, z czego większość jest obciążone kredytami hipotecznymi. Tysiące mieszkań jest obarczone hipotekami związanymi z pożyczkami bankowymi lub pozabankowymi. Zadłużonych jest również wiele lokali, których właściciele nie spłacają latami zobowiązań wobec spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. Na przestrzeni 2-3 lat zauważono iż właściciele zadłużonych mieszkań obecnie częściej niż poprzednio sięgają po rozwiązania mogące im pomóc w pozbyciu się kłopotliwego mieszkania i związanego z nim zadłużenia. Rozwiązaniem ich problemu jest możliwe dzięki usługom firmy ZaMieszkanie.pl która od wielu lat świadczy takie usługi.
Decyzja o sprzedaży własnego mieszkania nie należy do najłatwiejszych. Po pierwsze, jesteśmy emocjonalnie związani z mieszkaniem, a po drugie, proces sprzedaży mieszkania zadłużonego jest bardziej skomplikowany w porównaniu do mieszkania wolnego od jakichkolwiek zobowiązań. Już na samym początku, poszukując odpowiedniego kupca, możemy napotkać trudności. Zadłużenie jest czynnikiem odstraszającym potencjalnych nabywców, z których większość chce bezproblemowego zakupu wymarzonego mieszkania.

W obliczu takich trudności, jak szybko sprzedać mieszkanie zadłużone?

Nieruchomość może być zadłużona na wiele sposobów, na przykład wobec banku, parabanku, urzędu skarbowego, ZUS’u, spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Również samo obciążenie mieszkania może wynikać z różnych czynników takich jak niespłacony kredyt hipoteczny, zaległości czynszowych, zobowiązania podatkowe, czy nieudane inwestycje. Jeżeli sytuacja dłużnika nie ulegnie poprawie, a należności wobec wierzycieli nie zostaną spłacone w terminie, to przysługiwać mu będzie prawo do wniesienia pozwu o zapłatę, a następnie złożenie wniosku do komornika o przeprowadzenie licytacji mieszkania.

Jak szybko sprzedać mieszkanie zadłużone?

Najdelikatniejszą konsekwencją jakie mogą spotkać dłużnika w związku z zadłużeniem czynszowym wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej może być wpisanie go do rejestru dłużników Biura Informacji Gospodarczej. Niewątpliwie będzie to najmniej dotkliwa kara, choć z pewnością jej konsekwencje dla dłużnika mogą być bardzo przykre. Od problemów z zaciągnięciem pożyczek czy kredytów, poprzez tak prozaiczne czynności jak zakup telefonu komórkowego w sieci, czy usług internetowych. O wiele gorsze w skutkach może okazać się wystąpienie przez zarządcę do sądu o nakaz zapłaty, czego konsekwencją z pewnością będzie egzekucja komornicza nieruchomości. Zarządca może również wystąpić z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty, a następnie zgłosić się z nim do komornika z żądaniem wystawienia mieszkania na licytację aby odzyskać pieniądze.

W sytuacji mieszkań lokatorskich, kiedy lokator posiada długoterminowe zadłużenie czynszowe, może wygasać jego prawo do lokalu i występuje możliwość eksmitowania dłużnika. Prawo nie określa kwoty zadłużenia, która pozwala na podjęcie działań mających na celu eksmisję najemcy z mieszkania.

Jak wszyscy wiemy, dług powstaje z różnych powodów – od celowych opóźnień w spłacie po różne zdarzenia losowe, które dotykają każdego w życiu, dlatego warto spróbować rozwiązać problemy zadłużenia na drodze mediacji. Oczywiście odpowiedzialność za spłatę długu zawsze spoczywa na osobie, która do niego doprowadziła.

Jak szybko sprzedać mieszkanie zadłużone?

Sprzedaż zadłużonego mieszkania jest dość kłopotliwa. Ważne jest, jaki rodzaj zadłużenia ciąży na mieszkaniu, kto jest wierzycielem i czy istnieje możliwość jakichkolwiek negocjacji. Ważną kwestią jest to, z jakiego tytułu wynika zadłużenie oraz czy jest ono wpisane w dziale IV księgi wieczystej, a także czy wierzycielem jest bank, inny podmiot, a może osoba fizyczna. Również inna sytuacja występuje, jeżeli mamy zadłużenie z tytułu niezapłaconych rachunków za czynsz lub media wobec spółdzielni czy wspólnoty. We wszystkich przypadkach sprzedaż będzie problematyczna.

Jak szybko sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

Jeżeli bank jest wierzycielem, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z jego doradcą i poprosić o pełne zestawienie zaległości. Następnie można poprosić o rozmowę z kimś z kierownictwa i starać się negocjować spłatę zadłużenia według nowego harmonogramu rat. Jeśli istnieje możliwość spłaty całego zadłużenia, nie warto się nad tym zastanawiać, powinno się zrobić to od razu. Natomiast, jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas można spróbować znaleźć osobę zainteresowaną zakup takiej nieruchomości. Kłopot polega na tym, że mało kto chce się angażować w taki zakup, gdzie występuje obciążenie hipoteczne, ponieważ jest to ryzykowne i wzbudza niepewność. Najlepszym rozwiązaniem jest próba samodzielnej spłaty zadłużenia przy pomocy rodziny, czy najbliższych. Jeśli się to uda, wówczas bank jest zobowiązany do wystawienia dokumentu, który pozwoli na wykreślenie hipoteki z działu IV księgi wieczystej. Po wyczyszczeniu księgi wieczystej mamy większą swobodę w sprzedaży nieruchomości, oraz możemy próbować sprzedać ją za cenę rynkową, gdyż nie ma już na niej żadnych zobowiązań.

Jak szybko sprzedać mieszkanie z zadłużeniem czynszowym?

Jest to dużo bardziej problematyczna kwestia niż w przypadku mieszkania z zadłużeniem hipotecznym, choć schemat wygląda podobnie. Podstawowym problemem jest to, że dług czynszowy musi spłacić dłużnik. Ponadto dług na nieruchomość musi zostać spłacony, zanim będzie mogła zostać sprzedana. W przypadku spółdzielni i zadłużeń czynszowych są one zdecydowanie mniejsze niż zadłużenia z tytułu hipotek. Dlatego w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie próba samodzielnej spłaty zadłużenia, z wcześniejszą rozmową i próbą negocjacji w Spółdzielni, z jednoczesnym rozbiciem spłaty zobowiązań na raty… najlepiej aby w przypadku spłaty można było skorzystać z pomocy rodziny. Jeśli się nie uda i zostaną wyczerpane inne możliwości wówczas warto pomyśleć o sprzedaży mieszkania firmie ZaMieszkanie.pl – od wielu lat zajmują się między innymi skupem nieruchomości zadłużonych.

Jak szybko sprzedać mieszkanie zadłużone?

W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba ofert sprzedaży mieszkań, których właściciele są mocno zadłużeni na przykład w banku lub spółdzielni mieszkaniowej, z tytułu niespłaconych rat kredytów, chwilówek czy alimentów.

Duża grupa dłużników próbuje sprzedać mieszkanie w czasie, gdy sąd już zdecydował, że mieszkanie powinno zostać zlicytowane przez komorników. Zdarza się, że tacy dłużnicy oferują swoje domy zainteresowanym za około 70 proc. ceny rynkowej. Wydaje się, że nadal może to być opłacalne, bo jeśli mieszkanie nie zostanie sprzedane za 75% wartości (czyli cenę wywoławczą) w pierwszej aukcji, to w drugiej aukcji można je kupić za dwie trzecie jego wartości.

Ale jak szybko sprzedać mieszkanie zadłużone?

Zastanawiając się, jak szybko sprzedać mieszkanie zadłużone trzeba wziąć pod uwagę silną konkurencję na rynku. Biorąc pod uwagę dużą liczbę możliwych alternatyw (niezadłużonych mieszkań), zadłużone lokale zwykle nie wzbudzają dużego zainteresowania. Z tego powodu ogłoszenia na popularnych portalach nie są dobrą odpowiedzią na pytanie jak sprzedać szybko mieszkanie zadłużone – choć zawsze można tam zamieścić swoją ofertę. Próby znalezienia nabywców na ogół są niepotrzebną stratą czasu i nerwów. A konsekwencją opóźnienia sprzedaży są odsetki i rosnące zadłużenie mieszkania.

Jeżeli masz trudności ze znalezieniem osoby, która zechciałaby kupić zadłużone mieszkanie nie powinieneś się załamywać – istnieje inne rozwiązanie, które może rozwiązać twoje problemy. W tym celu warto zainteresować się ofertą naszej firmy. ZaMieszkanie.pl oferuje zakup zadłużonego mieszkania – wszystko szybko, sprawnie i dyskretnie (sąsiedzi nie muszą wiedzieć o twoich kłopotach, a po ogłoszeniu licytacji przez komornika na przykład z internetu mogą się o tym dowiedzieć). Firma ZaMieszkanie.pl zajmie się całą transakcją od A do Z, pozyska wymagane dokumenty, umówi notariusza, twoje zaległości zostaną spłacone, a pozostałą kwotę otrzymasz od razu przelewem lub gotówką do ręki. Pozostałą kwotę możesz przeznaczyć na przykład w nowe lokum i rozpocząć w nim życie od początku z czystą kartą, bez negatywnych emocji jakie towarzyszyły Ci w ostatnim czasie, jak na przykład świadomość wysokości długu, ciągły stres, rozstrojone nerwy.

***

Przeczytaj także:

Jak sprzedać mieszkanie Kraków? – Obecnie w naszym kraju osoby chcące sprzedać nieruchomości mogą napotkać wiele trudności. Nasz stan prawny nie został do końca uregulowany, mamy do czynienia z wieloma skomplikowanymi formalnościami, a znalezienie nabywcy może okazać się trudne. W celu zakupu mieszkania trzeba było zainwestować dorobek życia bądź zadłużyć się na dwadzieścia, trzydzieści lat. To naturalne, że przy sprzedaży mieszkania zależy nam na korzystnej cenie. Ale znalezienie kupca, który chce nam ją zapłacić, to często cud. Zatem jak sprzedać mieszkanie Kraków. [Czytaj więcej…]

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Wypełnij formularz lub zadzwoń

Przejdź do formularza+48 737 538 737

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *