Pilnie sprzedam mieszkanie zadłużone

Pilnie sprzedam mieszkanie zadłużone

Jesteś w trudnej sytuacji finansowej, życiowej, Twoje mieszkanie jest zadłużone i chcesz się go jak najszybciej pozbyć? Czy sprzedaż mieszkania w takiej formie prawnej jest w ogóle możliwe? Szukasz odpowiedzi i ofert kupna mieszkań zadłużonych w sieci?

Pilnie sprzedam mieszkanie zadłużone

Takich ofert szukają firmy skupujące mieszkania. Potrafią zapłacić nawet 80% wartości mieszkania – nawet zadłużonego, zajętego przez komornika – i to za gotówkę. Zbawienie?

Jak więc to wszystko działa? Jak postępować przy sprzedaży zadłużonej nieruchomości?

Pilnie sprzedam mieszkanie zadłużone – przed wystawieniem takiego ogłoszenia w sieci czy innych mediach, najpierw należy dokonać kilku formalności. Przede wszystkim, musisz uzyskać zgodę wierzyciela (czyli Banku) na wykreślenie egzekucji komorniczej (która zapisana jest w III – dziale księgi wieczystej). W tym momencie, niezbędne jest podpisanie umowy tzw. przedwstępnej z potencjalnym kupcem naszego zadłużonego mieszkania. Banki mają swoje procedury i wymagania, niektóre chcą wpłaty zadatku bądź zaliczki na zakup obciążonej nieruchomości. Jednak nie każdy bank ma takie warunki. Niektórym wystarczy tylko podpisana przedwstępna umowa – wystarczy jej okazanie w placówce banku.
I co dalej?
Następnie bank wysyła pismo o zakończeniu postępowania do właściciela nieruchomości i oczywiście komornika. Mniej więcej po upływie 14 dni roboczych, można pójść do komornika po pieczątkę prawomocności decyzji. Umożliwi ona wykreślenie z III działu Ksiąg Wieczystych postępowania komorniczego. Kiedy już mamy odpowiednią pieczątkę na piśmie, możemy iść do wydziału ksiąg wieczystych by wykreślić zapisaną tam egzekucję. Niestety, to wszystko nie jest do załatwienia „od ręki”, na wypisanie czeka się nawet 6 miesięcy. Dodatkowo trzeba wspomnieć o opłacie, którą trzeba uiścić w księgach wieczystych – kwota ta to około 200zł.

Co robić w momencie gdy dług na mieszkaniu przewyższa samą wartość mieszkania?
Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że istnieje możliwość sprzedaży nieruchomości, której dług przewyższa jej wartość. Tak więc – tutaj również konieczna jest zgoda banku na sprzedaż mieszkania (bądź wierzyciela – promesa).

Tak więc: Przykładowo:
Jeśli Twój dług wobec wierzyciela wynosi 500 000 a nieruchomość warta jest 200 000 to wierzyciel zgadza się za tyle przejąć nieruchomość, a resztę zobowiązujesz się (poprzez umowę – ugodę) do dalszej spłaty zadłużenia. Ustalasz wtedy z wierzycielem miesięczne raty, które są określane na podstawie pozostałego długu i oczywiście Twojej sytuacji materialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *