Wynajem mieszkania a dobry właściciel

Wynajem mieszkania a dobry właściciel

Wynajmując mieszkanie, liczymy na uczciwość osoby wynajmującej. Wynajem mieszkania a dobry właściciel?

Wynajem mieszkania a dobry właściciel?

Czego jednak można się spodziewać po właścicielu mieszkania? Na co uważać, na co zwrócić uwagę?

Niestety są przypadki gdzie właściciel mieszkania ma swoje klucze do nieruchomości i wchodzi kiedy chce, nieproszony, bez wcześniejszego poinformowania Cię, bądź kiedy chce się pozbyć lokatorów z dnia na dzień są częste… Lepiej więc znać swoje prawa by nie napsuć sobie nerwów!

Wynajem mieszkania a dobry właściciel – jakie obowiązki ma właściciel, od którego wynajmujesz mieszkanie?
1.Musi utrzymywać w należytym stanie, czystości i porządku budynek, w którym wynajmuje mieszkanie, do jego obowiązków należy również dbałość o otoczenie budynku (koszenie traw, odśnieżanie).
2.To właściciel mieszkania ma obowiązek dokonywać poważnych napraw budynku i urządzeń, które się w nim znajdują (mówi o tym pkt1). Wynajmujący musi jak najszybciej naprawić uszkodzenia budynku – jeśli jednak są one wyrządzone przez wynajmującego – to na nim spoczywają koszta naprawy.
3.Naprawy takich elementów jak: instalacje gazowe, wodociągowe, elektryczne czy anteny zbiorczej. Również ewentualna wymiana pieców grzewczych, okien, drzwi, podłóg, tynków…

Musisz jednak liczyć się z tym, że jako osoba wynajmująca też jesteś odpowiedzialny za nieruchomość, którą wynajmujesz. Musisz dbać o lokal, w którym mieszkasz. Jeśli jakieś wady powstaną przez Ciebie – naprawiasz je we własnym koszcie. O czym oczywiście jest mowa w umowie, którą podpisujesz z właścicielem mieszkania.

Jeśli nie znasz właściciela mieszkania, które chcesz wynająć postaraj się czegoś o nim dowiedzieć – może od sąsiadów? Poza tym, jeśli legalnie wynajmuje mieszkania, na pewno w sieci będą informacje o nim. Opinie innych najmujących – od których dowiesz się, czy wynajem mieszkania u tego właściciela będzie strzałem w dziesiątkę czy… strzałem w kolano.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *