Modernizacja czy budowa EkoDomu?

Modernizacja czy budowa EkoDomu?

W ostatnim czasie wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie – modernizacja czy budowa EkoDomu? Przede wszystkim chodzi o to, że w kwestii ochrony środowiska znacznie wzrosła ludzka świadomość. Nie chodzi tutaj tylko o oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim o samą ochronę środowiska.

Modernizacja czy budowa EkoDomu?

Kiedy zmodernizujemy nasz dom, bądź jeśli wybudujemy dom „Eko” nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, nie tylko będziemy dbać o środowisko, ale również możemy dostać od Państwa dotacje.
Nawet około 17 tysięcy można dostać od Państwa w momencie termomodernizacji nieruchomości – chodzi tutaj o program „Czyste Powietrze”. Łącząc dotację z ulgą podatkową jesteśmy w stanie otrzymać nawet blisko 47 tysięcy.
Rozwiązania i dotacje, które jeszcze nie dawno były dostępne, dziś niestety już nie istnieją. Mowa tu o uldze podatkowej powiązanej z programem MDM a także o dopłacie do budowy domu energooszczędnego i pasywnego.
Już w 2016 roku natomiast, rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy, gdzie określono rejony wsparcia budownictwa a także sposoby realizacji tegoż programu.
Tak więc – analizując program, można się dowiedzieć, że państwo chce wesprzeć głównie tych budów, które będą wielolokalowe – na wynajem, z możliwością dojścia do własności.

Co lepsze? Modernizacja czy budowa EkoDomu? Dla każdego coś odpowiedniego.
Jak już wspomnieliśmy, aktualnie jedyny program, który ma za zadanie pomóc i wesprzeć budujących domy jednorodzinne to pogram „Czyste Powietrze”. Możemy więc dzięki programowi dostać dotację, skorzystać z ulgi podatkowej, albo ubiegać się o pożyczkę na termomodernizację budynków.
Program „Czyste Powietrze” polega na udzieleniu ulgi termomodernizacyjnej, której mechanizm nieco przypomina plgę remontową, która kiedyś była dostępna. Ulga ta ma wesprzeć te osoby, które chcą albo – przeprowadzić w nieruchomości termomodernizaję – albo – zaczynają budowę nowego domu i chcą by był energooszczędny.
Wysokość ulgi sięga nawet 53 tysięcy. Co ważne – ulgi mogą korzystać nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorcy.

Czeka Cię modernizacja czy budowa EkoDomu i liczysz na program „Czyste Powietrze” ? Dowiedz się najpierw jakie ograniczenia ma ten program. Bowiem – minimalna wartość kosztów kwalifikowanych musi przekroczyć 7 tysięcy złotych. Wysokość dopłaty jest również ograniczona dochodem. Oczywiście jeśli szukacie konkretnych informacji, znajdziecie je w załączniku, który został udostępniony przez NFOŚiG, dowiecie się z tych dokumentów między innymi na jaki cel może być dotacja przeznaczona czy które elementy termonodernizacji można odliczyć w uldze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *