Polacy kupują większe mieszkania

Polacy kupują większe mieszkania

Pierwszy raz od ponad sześciu lat, zanotowano wzmożone zainteresowanie większymi mieszkaniami przez Polaków (przynajmniej 3 pokoje). Polacy kupują większe mieszkania!

Polacy kupują większe mieszkania.

Co może o tym świadczyć? – korzystna sytuacja w gospodarce i rosnąca zdolność kredytowa. Z badań wynika, że aż 40% Polaków mieszka w zbyt ciasnych mieszkaniach! Czy jednak jest szansa by to zmienić?

Coraz lepsza sytuacja w polskich gospodarstwach domowych to chęć posiadania nowego, większego mieszkania (o większej powierzchni i większej liczbie pokoi). Już od kilku miesięcy (a dokładnie od marca tego roku) mieszkania o większym metrażu cieszą się ogromnym zainteresowaniem i to przez różne grupy wiekowe. Dlaczego właśnie w marcu odnotowano skok, zwiększone zainteresowanie większymi mieszkaniami? Wzrost zdolności kredytowej to jeden z powodów. Stać nas na większe i droższe mieszkania.

Również rosnące zarobki i nie zmienione od 2015 roku stopy procentowe zachęcają nas do kupna większego mieszkania – nawet jeśli okazuje się ono droższe niż jeszcze jakiś czas temu. Dodatkowo – wiadomym jest, że program 500+ również jest czynnikiem zwiększającym zainteresowanie większym metrażem nieruchomości. Średnia wartość kredytu hipotecznego w 2018 roku wyniosła 263 tysiące. Dodatkowo – w tamtym roku wartość udzielonych kredytów wzrosła aż o 20% w porównaniu do zeszłego roku.

Polacy kupują większe mieszkania bo zwyczajnie ich na to stać. Chcą polepszyć warunki bytowe – swoje a przede wszystkim swoich dzieci. Mieszkanie własnościowe może być sporym zabezpieczeniem na przyszłość. Zauważono również, że Polacy najchętniej kupują mieszkania nowe – w dogodnej lokalizacji (blisko szkół, przedszkoli, sklepów) – tak więc też coraz więcej powstaje takich nieruchomości.
Polacy kupują większe mieszkania – i jest to bardzo pozytywnym zjawiskiem. Dlaczego? Bo ostatnie dane Eurostatu wskazują, że na jednego Polaka, średnio przypada 25mkw. a to jeden z najmniejszych wyników w całej Unii Europejskiej. Zaledwie w rankingu tym wyprzedzamy Łotwę i Rumunię.

Warto wspomnieć, że w 2017 roku w Polsce był rekordowy popyt na mieszkania, wszystko więc wskazywało na to, że ceny za nieruchomości poszybują w górę – na szczęście rynek okazał się łaskawy i ceny mieszkań nie specjalnie wzrosły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *