Zagrożenia dla wynajmującego

Zagrożenia dla wynajmującego

Coraz częściej osoby, które dysponują sporą sumą pieniędzy, bądź dziedziczą mieszkanie, decydują się na jego wynajem, by czerpać z tego korzyści. Zagrożenia dla wynajmującego?

Zagrożenia dla wynajmującego.

Mają swoje mieszkanie, więc nie jest im potrzebna druga nieruchomość – chcą ją wynająć i mieć dodatkowy pieniądz. Jednak… Zagrożenia dla wynajmującego czyhają… Niezapłacone rachunki, brud, skargi sąsiadów i procesy, które mogą ciągnąć się latami…

Kiedy wynajmujesz mieszkanie, musisz się liczyć z tym, że kiedy ktoś już się wyprowadzi z Twojej nieruchomości, musisz ją odmalować, odświeżyć, porządnie wyczyścić… a nie rzadko nawet zdezynfekować… Oczywiście wynajmowanie mieszkań to opłacalny biznes, jednak często obarczony naprawdę sporym ryzykiem.

Pamiętaj więc o kilku bardzo ważnych kwestiach:

1.Dokładnie ustal tożsamość osoby, która chce wynająć od Ciebie mieszkanie. Poproś o okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy.
2.Sprawdź jego wypłacalność. Ważne jest by ustalić, czy osoba wynajmująca na pewno będzie w stanie opłacać mieszkanie. Poproś więc osobę by poświadczyła na piśmie swoją sytuację materialną – gdzie jest zatrudniona, na jaki okres, ile zarabia.
3.Pamiętaj by umowa najmu była precyzyjnie skonstruowana, by niczego w niej nie pominąć (chociażby odszkodowanie za zniszczenia).
4.Ustal na piśmie do którego dnia miesiąca, jaką kwotę najemca ma Ci zapłacić i jaka kara będzie go czekać, jeśli nie ureguluje czynszu w odpowiednim, wyznaczonym w umowie terminie.
6.Zawsze spisuj stan liczników by nie było wątpliwości co do zużycia prądu, gazu, wody…
7.Uściślij w umowie również kaucję i kto będzie ponosić koszty napraw czy remontów – na które oczywiście zawsze musisz Ty jako wynajmujący wyrazić zgode. To bardzo ważne, by ktoś nie robił remontu mieszkania za Twoimi plecami, zwłaszcza jeśli zamierza burzyć ściany czy wymieniać instalacje.
8.Nie możesz również zapomnieć o ubezpieczeniu mieszkania. Jeśli wyposażone mieszkanie zostanie okradzione bądź zdewastowane – jako najmujący będziesz spokojniejszy, jeśli będziesz mógł uzyskać odszkodowanie.
9.Postaraj się również o to, by móc czasami skontrolować mieszkanie, które wynajmujesz. Oczywiście nie wykorzystuj tego i nie wchodź do mieszkania podczas nieobecności lokatorów! Umów się jednak z nimi, że czasami przyjdziesz sprawdzić czy z nieruchomością jest wszystko w porządku. Uczciwi najemcy nie będą mieli nic przeciwko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *