Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu?

Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu?

Około 40 % posiadaczy kredytów hipotecznych ma obecnie problem ze spłatą wysokich rat swoich zobowiązań. Wysoka inflacja doprowadziła do wzrostu wydatków, natomiast wzrost stóp procentowych kredytów wygenerowały dodatkowe obciążenia w budżecie domowym. Kredytobiorcy szukają skutecznych sposobów jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu.

Wzrost rat kredytu hipotecznego to problem tysięcy Polaków, których niepokoi kolejna decyzja Komisji Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego. W ciągu ostatnich kilku lat stopy procentowe utrzymywały się na niskim poziomie, nawet spadały, a wraz z nimi raty kredytów. W październiku, po pierwszej podwyżce stóp procentowych trend zaczął się odwracać. Rekordowa inflacja i wysokie ceny zmusiły Komitet Polityki Pieniężnej (RPP) do podjęcia decyzji o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Osoby, które kilka lat temu ubiegały się o kredyt hipoteczny, teraz muszą stawić czoła 60 – 80 % podwyżce rat kredytowych, co realnie oznacza wydatek od kilkuset do ponad tysiąca złotych więcej miesięcznie. Niestety nie każdy jest w stanie poradzić sobie z wyższą ratą kredytu.

Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu?

Kredytobiorcy szukają rozwiązań, aby złagodzić napięte domowe budżety. Czy to możliwe? Po ósmej podwyżce oprocentowania kredytów w maju, oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosi 5,25 punktu procentowego. Eksperci prognozują dalszy wzrost od 7-7,5% do ponad 10 % przy inflacji bliskiej 20 % jesienią. Realnego spadku stóp procentowych należy spodziewać się na przełomie 2023/2024 r. Wniosek z tego taki, że wysokie raty kredytu są nieuniknione, a jednym z rozwiązań może być zmiana kredytu 5-letniego ze zmiennej stopy procentowej na stałą. Na dzień dzisiejszy oprocentowanie kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu znacznie przekracza 7%. Ten poziom oprocentowania jest tak wysoki, że może nie generować żadnych oszczędności lub tylko bardzo niewielkie. W związku z tym, że nie wiesz jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu i nawet wizyta w banku, zwiększenie kwoty oszczędności w budżecie rodzinnym, analiza dochodów i wydatków lub zmiana pracy nadal nie rozwiązują problemu.

Aby spłacić zobowiązania, czasem warto rozważyć sprzedaż nieruchomości z kredytem. Może to być bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż doprowadzenie do licytacji mieszkania przez komornika po cenie znacznie niższej niż jej wartość rynkowa. Obecnie może to być najbardziej opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza że nasze koszty życia dramatycznie wzrosły z powodu szalejącej inflacji. Tym bardziej, że z powodu wojny na Ukrainie już dziś szacuje się niższe zbiory zbóż w tamtym regionie. To pociągnie za sobą wzrost cen pszenicy na światowych rynkach i wyższe ceny na półkach sklepowych. Niepewność geopolityczna spowodowana wojną na Ukrainie, spadek wartości pieniądza, wysokie ceny energii i gazu, wysokie ceny materiałów budowlanych, wzrost stóp procentowych i coraz bardziej rygorystyczna polityka kredytowa banków, już znacznie ograniczyła dostęp większości społeczeństwa do kredytów hipotecznych, co wpłynęło negatywnie na rynek mieszkaniowy.

Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu?

W ubiegłym roku deweloperzy osiągnęli świetne wyniki pod względem sprzedaży mieszkań, a ich obecna sprzedaż spadła o połowę. Zakup mieszkań z rynku wtórnego kształtuje się na poziomie 53 – 54 %, pozostałe to mieszkania nowe. Od dawna nie było aż tak źle. Jest to zwiastun nadchodzącego kryzysu mieszkaniowego, ponieważ utrzymanie cen mieszkań na obecnym poziomie jest mało prawdopodobne w dłuższej perspektywie. W obecnej sytuacji, gdy spłata mieszkania jest problematyczna, należałoby sprzedać istniejącą nieruchomość z hipoteką, spłacić dług, a pozostałe pieniądze przeznaczyć na zakup mniejszego mieszkania.

Obecnie już nie wiesz jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu hipotecznego i masz trudności z jego spłatą, a utrzymujące się wysokie stopy procentowe prawdopodobnie doprowadzą do sytuacji, w której zaczniesz zadłużać się coraz bardziej bez możliwości regularnych spłat zobowiązań. Oszczędności, sprzedaż samochodu, wyrzeczenia, bezproduktywny stres. Trzeba działać szybko, zanim bank wypowie umowę kredytową. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką. Opóźnianie podjęcia decyzji może spowodować, że komornik zajmując nieruchomość będzie chciał ją sprzedać po cenie znacznie niższej niż godziwa wartość rynkowa nieruchomości z problemami.

Obecna sytuacja nie sprzyja kredytobiorcom. Brak odpowiedzi na pytanie, jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu hipotecznego, wizja bankructwa, stres, nieprzespane noce może zrujnować zdrowie, prowadzić do załamania psychicznego. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości.

Jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu?

Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie z wyższą ratą kredytu hipotecznego, jak to wszystko rozwiązać, pomyśl o kontakcie z firmą ZaMieszkanie. Zdecydowanie warto skorzystać z usług naszej firmy, ponieważ mamy skuteczny sposób na szybkie znalezienie nabywców i ciekawą prezentację oferty. Tak naprawdę sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym nie jest trudna, ważne jest uzyskanie wszystkich potrzebnych dokumentów z banku i zawarcie odpowiedniej umowy sprzedaży, aby zagwarantować bezpieczeństwo transakcji dla obu stron. Nie stanowi to problemu dla pracowników naszej firmy. Chętnie doradzimy i pomożemy wykonać wszystkie procedury. Nasz personel pomoże Państwu we wszystkich czynnościach związanych ze sprzedażą Państwa mieszkania, od załatwienia wszelkich formalności związanych z nieruchomością po prawidłową wycenę i sprzedaż. Warto wiedzieć, że trudno jest samodzielnie oszacować wartość nieruchomości. Przy ocenie ważne jest dobra znajomość rynku nieruchomości. Na etapie wyceny mieszkania pomoc naszych doświadczonych pracowników staje się nieoceniona w ocenie jego konkurencyjności i zapotrzebowania na tego typu inwestycje. Dzięki firmie ZaMieszkanie nie marnujesz czasu na zbieranie niezbędnych dokumentów.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy podjąć decyzję na Twoją korzyść, aby spłata kredytu hipotecznego była tylko przykrym wspomnieniem.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Wypełnij formularz lub zadzwoń

Przejdź do formularza+48 737 538 737

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *