Na kredyt powinniśmy decydować się w momencie, kiedy mamy perspektywę zapewnienia regularnego otrzymywania środków na jego spłatę. Nie da się jednak przewidzieć przyszłości, ponieważ życie pisze różne scenariusze i w budżecie domowym zaczyna brakować środków na spłatę kredytu. Co mam zrobić w sytuacji, kiedy nie stać mnie na spłatę kredytu?
Rzeczywiście perspektywy nie napawają optymizmem. Ostatnia, majowa podwyżka stóp procentowych to już ósma z kolei od października 2021 r. Według przewidywań analityków oprocentowanie kredytów ma nadal rosnąć. Optymistyczne przewidywania mówią o 7 – 7,5 %, natomiast pesymiści przepowiadają wartości dwucyfrowe stóp procentowych. Szczyt inflacji przewidywany jest na październik, kiedy to tempo wzrostu cen może przyspieszyć nawet o 15 – 20 %. Żeby zahamować drastyczny wzrost cen, Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Celem jest zahamowanie konsumpcji i inwestycji, z powodu wzrastających kosztów kredytu. Realne spadki stóp procentowych spekulowane są od 2024 r. Polska jest jednym z niewielu krajów, w których dominują kredyty hipoteczne bazujące na zmiennej stopie oprocentowania oraz będących jednymi z najdroższych w Europie.
Nie stać mnie na spłatę kredytu – co robić?
Ucieczka przed wysokimi ratami kredytów jest bardzo trudna, a zamiana zmiennej stopy oprocentowania na stałą wiąże się z dużym ryzykiem. W momencie, gdy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe, może to prowadzić do konieczności płacenia wyższych rat kredytów. Jeżeli negocjacje z bankiem, zmiana pracy lub podwyżka pensji nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, a Fundusz Wsparcia Kredytobiorców nas nie obejmuje, pozostaje sprzedaż nieruchomości. Na dzień dzisiejszy może się to okazać korzystnym rozwiązaniem. Przecież poza ratami kredytów wzrosły również opłaty: czynsz, gaz, energia oraz ceny żywności. Średni wzrost rat kredytów od października wyniósł już ponad 60 %, natomiast kredytów branych w ostatnich kilkunastu miesiącach, nawet o 80 %. Polacy kredyty hipoteczne biorą na zakup mieszkania bądź budowę domu. Tanie kredyty stały się przyczyną przeinwestowania. Kredyt hipoteczny jest środkiem do uzyskania celu, którym jest zakup nieruchomości. Istotny jest wybór nieruchomości spełniającej nasze optymalne potrzeby. W sytuacji, jaką obecnie mamy, gdy nie stać mnie na spłatę kredytu i nie wiem co robić, dobrym rozwiązaniem może okazać się sprzedaż obecnej nieruchomości z kredytem hipotecznym, spłata zobowiązania, i przeznaczenie pozostałych środków na wkład własny na zakup mniejszego lokum lub w innej okolicy.
Obecnie sprzedaż mieszkań u dewelopperów spadła o 50 %, przy czym zakup mieszkań od dewelopperów stanowi około 46 – 47 %, pozostałe to rynek wtórny. Ilość rozpoczynających budowę domu spadła o 16 %. Wzrost cen materiałów budowlanych oraz wzrost cen kredytów jest zapowiedzią kryzysu mieszkaniowego. Utrzymanie w dalszej perspektywie obecnych cen mieszkań jest mało realne.
Przyczyny spadków cen należy doszukiwać się w:
• spadku zdolności kredytowej Polaków z powodu wzrostu stóp procentowych oraz rekomendacji KNF, nawet o ponad 30 %;
• kredyty hipoteczne stanowią 50 % finansowania nieruchomości w Polsce;
• obecnie notowany jest 25 % spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi i wartość ta będzie rosła.
Nie stać mnie na spłatę kredytu – co robić?
Dalszy wzrost stóp procentowych doprowadzi do sytuacji, kiedy wielu kredytobiorców zada pytanie, nie stać mnie na spłatę kredytu – co robić w takiej sytuacji, żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia? Zacisnąć pasa, wyprzedać majątek, a niewykluczone są również inne poważne konsekwencje? Może się zdarzyć, że pomimo wielu wyrzeczeń, stresu nie stać nas na spłatę kredytu hipotecznego. Wtedy jedynym wyjściem z sytuacji pozostaje sprzedaż nieruchomości. Sprzedaż mieszkania okazuje się jedyną szansą na uniknięcie powstania zaległości w spłacie kredytu, kiedy raty rosną, a Ty nie jesteś już dłużej w stanie ich już spłacać. Lepiej, jeżeli podejmiesz tę decyzję teraz, kiedy można sprzedać mieszkanie z zyskiem, który pozwoli na spłatę kredytu. Zwlekanie ze spłatą rat kredytowych może doprowadzić do sytuacji, kiedy mieszkanie sprzeda na licytacji komornik za cenę dużo niższą od wartości rynkowej nieruchomości. Istotny jest również fakt, że za niespłacony kredyt odpowiadamy całym majątkiem, a nie tylko nieruchomością, na zakup której wzięliśmy kredyt.
Jeżeli nie stać cię na spłatę kredytu i nie wiesz co robić, skontaktuj się z firmą ZaMieszkanie
Jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym, skontaktuj się (telefonicznie lub e-mail) z naszą firmą. Dla naszej firmy to żaden problem, chętnie doradzimy i pomożemy wybrać dla ciebie najlepsze rozwiązanie. Pracownicy firmy ZaMieszkanie wykonają za Ciebie wszystkie czynności związane ze sprzedażą mieszkania, począwszy od tych związanych z załatwieniem wszelkich formalności dotyczących lokalu po właściwą wycenę i sprzedaż mieszkania. Musisz mieć świadomość, że samodzielne oszacowanie wartości lokalu jest bardzo trudne. Przy wycenie niezwykle ważna jest znajomość sytuacji na rynku nieruchomości. Na etapie wyceny mieszkania nieoceniona staje się więc pomoc naszych pracowników, którzy doskonale znają rynek nieruchomości, potrafią oszacować jej konkurencyjność, ocenić popyt na tego typu inwestycje. Współpracując z firmą ZaMieszkanie, nie musisz tracić czasu na gromadzenie potrzebnych dokumentów.
Nie stać mnie na spłatę kredytu – co robić?
Obecna sytuacja pożyczkobiorców, którzy często zastanawiają się, co będą gotować na obiad pod koniec miesiąca, może mieć bardziej bolesne konsekwencje. Bezsenne noce, ciągły stres i do niedawna pandemia Covid mogą znacznie pogorszyć zdrowie psychiczne. Zbyt wiele problemów, które przekraczają nasze możliwości. Wizja bankructwa, porażki może zniszczyć każdego. Czy warto? Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest dla ciebie ważne? Jeśli nie chcesz stracić, najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż twojej nieruchomości, aby pozbyć się problemów i niepotrzebnego stresu.