Mam problem ze spłatą kredytu – co zrobić?

Mam problem ze spłatą kredytu – co zrobić?

Zaciągając kredyt hipoteczny, zdajemy sobie sprawę, że mogą wystąpić w przyszłości nieprzewidziane okoliczności, zmienią się realia. O ile banki są zobowiązane do dokładnego sprawdzania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców i udzielać kredytu tylko tym osobom, które tę zdolność posiadają, o tyle nawet bank nie jest w stanie przewidzieć choroby, bezrobocia czy wojny w wyniku czego kredytobiorca straci płynność finansową. Obecny problem ze spłatą kredytu jest wynikiem wysokiej inflacji oraz wysokich stóp procentowych.

Wiele osób dzisiaj zadaje sobie pytanie: mam problem ze spłatą kredytu – co zrobić? Przede wszystkim nie uciekać przed problemem. Jak to się mówi: wierzyciele mają lepszą pamięć niż dłużnicy. Kiedy przestaniesz spłacać raty kredytu, bank zacznie dochodzić swoich należności, wysyłając wezwania do zapłaty. Nie dopuść do sytuacji, kiedy bank rozwiąże z tobą umowę kredytową. Musisz działać szybko. Możesz sprzedać nieruchomość z kredytem hipotecznym. Odwlekanie sprawy może doprowadzić do sprzedaży twojej nieruchomości przez komornika po cenie znacznie niższej od jej rzeczywistej wartości.

W perspektywie najbliższych miesięcy analitycy prognozują dalszy wzrost stóp procentowych kredytów do granicy około 7 – 10 % przy inflacji sięgającej nawet 20 %. Aby powstrzymać gwałtowny wzrost cen, Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Celem jest ograniczenie konsumpcji i inwestycji w miarę wzrostu kosztów kredytu. Realny spadek stóp procentowych przewidywany jest dopiero na przełomie 2023/2024 r.

Mam problem ze spłatą kredytu – co zrobić?

Zmniejszenie wysokich rat kredytu jest bardzo trudne, a zamiana zmiennego oprocentowania kredytu na stałe wiąże się z dużym ryzykiem: gdy RPP obniży stopy procentowe, będziesz płacić wyższe raty kredytu, umowę podpisujesz na okres 5 lat i w tym czasie będziesz płacić stałe raty kredytu, przy czym stopy procentowe przy stałym oprocentowaniu kształtują się już na poziomie 7 – 8 %. Jeśli rozmowy z bankiem, zmiana pracy, w najgorszym wypadku kolejna podwyżka nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, a Fundusz Wsparcia Kredytobiorców nie obejmuje cię, to sprzedaż nieruchomości pozostaje najlepszym rozwiązaniem. Na dzień dzisiejszy może się to okazać również korzystnym rozwiązaniem. Przecież oprócz kredytu ratalnego wzrosły też wydatki na czynsz, gaz, energię, żywność itp. a to przecież nie koniec podwyżek. Średni wzrost rat kredytów notowany od października 2021 r. wyniósł od 60 – 80 %. Oznacza to wzrost miesięcznych wydatków na poziomie od kilkuset do ponad tysiąca zł.

Ze względu na podwyższenie oprocentowania aż o 5 pkt proc. przy analizie zdolności kredytowej, nastąpił spadek zdolności kredytowej Polaków o około 30 %. Przy czym kredyty hipoteczne stanowią około 50 % finansowania nieruchomości w Polsce. W tym momencie deweloperzy notują 50 % spadek sprzedaży mieszkań. Przyczyniło się do tego również o około 25 % mniejsze zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Wzrost cen materiałów budowlanych, wzrost cen kredytów to zapowiedź kryzysu mieszkaniowego. Utrzymanie cen mieszkań na obecnym poziomie w dłuższym czasie jest mało realne. Przyjdzie czas, że ceny mieszkań będą spadać.

Mam problem ze spłatą kredytu – co zrobić?

Dalszy wzrost stóp procentowych spowoduje, że kiedy wielu kredytobiorców zada sobie pytanie, mam problem ze spłatą kredytu – co zrobić w takiej sytuacji, żeby nie wpaść w pętlę zadłużenia? Poszukać dodatkowej pracy, sprzedać samochód, ograniczyć wydatki. A co jeśli to nie wystarczy? Pozostaje sprzedaż nieruchomości wraz z kredytem hipotecznym. To najlepsza decyzja, aby uchronić się przed zadłużeniem. Podejmij decyzję teraz, zanim bank zrobi to za ciebie i podejmie kroki w celu odzyskania środków. Zawsze masz szansę sprzedać nieruchomość z zyskiem. Nie warto zwlekać, odkładając decyzję o sprzedaży nieruchomości z kredytem hipotecznym. Konsekwencją tego może być licytacja komornicza nieruchomości, a to najgorsze wyjście. Cena wywoławcza licytowanej nieruchomości wynosi 75% wartości rynkowej podczas pierwszego podejścia i 66% podczas drugiergo. Po sprzedaży komornik musi pokryć koszty zatrudnienia rzeczoznawcy, a część przeznacza na własne wynagrodzenie. To, co pozostanie po sprzedaży nieruchomości, może nie wystarczyć nawet na spłatę zobowiązań wobec banku, a należy pamiętać, że za niespłacony kredyt odpowiadamy całym majątkiem.

Jeśli więc znalazłeś się w takiej właśnie sytuacji i nurtuje cię pytanie: mam problem ze spłatą kredytu – co zrobić aby nie stracić, skontaktuj się z firmą ZaMieszkanie. Nasi pracownicy mają duże doświadczenie w sprzedaży mieszkań, szacowaniu ich wartości, zebraniu odpowiednich dokumentów i załatwieniu wszystkich potrzebnych formalności. Nasza firma pomoże ci rozwiązać problem związany z zaistniałą sytuacją. Posiadamy wieloletnie doświadczenie , dokonamy uczciwej wyceny twojej nieruchomości i pomożemy sprzedać mieszkanie w dobrej cenie. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo transakcji, fachowość i oszczędność czasu, skontaktuj się z firmą ZaMieszkanie. Obecna sytuacja pożyczkobiorców często zastanawiających się, co ugotować na obiad pod koniec miesiąca, może mieć bardziej bolesne konsekwencje. Bezsenne noce, ciągły stres i do niedawna pandemia Covid mogą dramatycznie pogorszyć zdrowie psychiczne. Perspektywa bankructwa, porażki może zrujnować zdrowie. Czy jest to tego warte? Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest dla Ciebie ważne? Jeśli masz problem ze spłatą kredytu i zastanawiasz się co zrobić aby nie stracić już zainwestowanych w nieruchomość pieniędzy, najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości, aby pozbyć się niepotrzebnego stresu i kłopotów.

Mam problem ze spłatą kredytu – co zrobić?

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy Ci podjąć decyzję na Twoją korzyść, aby spłata kredytu hipotecznego była już tylko wspomnieniem.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Wypełnij formularz lub zadzwoń

Przejdź do formularza+48 737 538 737

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *