Mam problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego

Mam problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego

Zaciągając kredyt hipoteczny zdajemy sobie sprawę, że w trakcie okresu kredytowania mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje, które spowodują, że spłata naszego zobowiązania będzie utrudniona. Jeżeli taka sytuacja się przedłuża i ilość niespłaconych rat kredytu rośnie, bank zacznie się upominać o należności wysyłając wezwanie do zapłaty. Następnie otrzymujesz wypowiedzenie umowy, sprawa wchodzi na drogę sądową i w dalszej kolejności czeka cię windykacja sądowa i komornicza. Prawdopodobnie znajdujesz się w grupie osób, którym wzrosły koszty kredytu i utrzymania, ale bez wzrostu dochodów.

Po majowym wzroście oprocentowania kredytów, eksperci przewidują dalsze podwyżki stóp procentowych do poziomu 7 – 7,5 %, pesymistyczne prognozy przewidują wartości dwucyfrowe przy inflacji sięgającej nawet 20 %. Spadki stóp procentowych prognozowane są na przełom 2023/2024 r. Trudno jest uciec przed wysokimi ratami, jednym z rozwiązań jest zmiana ze zmiennej na stałą stopę oprocentowania kredytów na okres 5 lat. Jest to decyzja ryzykowna, ponieważ w momencie obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej ty nadal będziesz płacić wyższe raty kredytu. Na dzień dzisiejszy oprocentowanie kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową kształtuje się na poziomie znacznie powyżej 7 punktów procentowych. Jest to poziom na tyle wysoki, że może nie przynieść żadnych oszczędności lub tylko nieznaczne w wysokości spłacanych rat kredytu hipotecznego.

Mam problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego

Jeżeli twój problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego jest na tyle duży, że pomimo kontaktu z bankiem czy zwiększenie oszczędności w budżecie domowym, analiza dochodów i wydatków czy zmiana pracy go nie rozwiązują, a Fundusz Wsparcia Kredytobiorców cię nie obejmuje… wówczas warto poważnie zastanowić się nad sprzedażą kredytowanej nieruchomości. To będzie korzystniejsze rozwiązanie aniżeli doprowadzenie do sytuacji, kiedy mieszkanie sprzeda na licytacji komornik za cenę dużo niższą od wartości rynkowej nieruchomości. Obecnie może się to okazać najkorzystniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza, że ze względu na galopującą inflację znacznie wzrosły koszty naszego utrzymania. Koszt rat kredytowych od października wzrósł o około 60 – 80 %, czyli każdego miesiąca trzeba przeznaczyć od kilkuset złotych do ponad tysiąca więcej na spłatę zobowiązań kredytowych, co oczywiście uzależnione jest od wielu czynników. Problem dotyczy milionów Polaków, którzy chcieli urzeczywistnić marzenie o własnych czterech kątach.

W obecnej sytuacji, kiedy pojawił się problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego, właściwym będzie sprzedaż obecnej nieruchomości z kredytem hipotecznym, spłata zadłużenia i rozdysponowanie pozostałych środków na zakup mniejszego mieszkania.

Mam problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego

Zakup nowych mieszkań kształtuje się na poziomie 46 – 47 %, natomiast pozostałe to mieszkania z rynku wtórnego. Niepewna sytuacja geopolityczna uwarunkowana przez wojnę na Ukrainie, rosnącą inflację, rosnące ceny energii i gazu, materiałów budowlanych, podwyżki stóp procentowych oraz coraz bardziej restrykcyjna polityka kredytowa banków, która znacznie ograniczyła dostęp do kredytów hipotecznych dla dużej części społeczeństwa, to wszystko wpłynęło negatywnie na rynek mieszkaniowy. W ubiegłym roku deweloper osiągnął doskonałe wyniki sprzedaży mieszkań, a tymczasem ich sprzedaż w obecnym roku spadła o 50 %. Od dawna nie było tak źle. To zapowiedź rychłego kryzysu mieszkaniowego, ponieważ utrzymanie cen mieszkań na obecnym poziomie w dłuższej perspektywie jest mało realne.

Masz problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego już teraz, a dalszy wzrost stóp procentowych doprowadzi cię do sytuacji, kiedy to zaczniesz popadać w coraz większe długi bez możliwości regularnej spłaty zobowiązań. Zaciskanie pasa, sprzedaż samochodu, kolejne wyrzeczenia, stres nie przynoszą rezultatu i pojawiają się zaległości w spłacanych ratach kredytów. Wtedy trzeba działać szybko, jeszcze przed wypowiedzeniem umowy kredytowej przez bank. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji pozostaje sprzedaż nieruchomości. Zwlekanie z podjęciem decyzji doprowadzi do licytacji komorniczej za cenę dużo niższą od wartości rynkowej nieruchomości.
Jeżeli masz problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego i nie wiesz jak się z tym wszystkim odnaleźć, skontaktuj się z firmą ZaMieszkanie.

Z całą pewnością warto rozważyć skorzystanie z usług firmy ZaMieszkanie, która zna skuteczny sposób na szybkie znalezienie nabywców i atrakcyjne zaprezentowanie oferty. W praktyce sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym nie powinna sprawiać większych trudności… jak wielu powie, wszystko zależy od ceny. Ważne jest również, aby uzyskać wszystkie dokumenty z banku i mieć odpowiednią umowę sprzedaży, która zabezpiecza interesy obu stron.

Mam problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego

Dla pracowników naszej firmy to nie stanowi żadnego problemu. Chętnie doradzimy i pomożemy w dopełnieniu wszystkich formalności. Sprzedaż nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym przygotowania wielu dokumentów. Nasi pracownicy pomogą we wszystkich czynnościach związanych ze sprzedażą mieszkania, od załatwienia wszelkich formalności związanych z nieruchomością po prawidłową wycenę i sprzedaż. Musisz mieć świadomość, że trudno jest samodzielnie oszacować wartość nieruchomości. Przy wycenie ważne jest zrozumienie rynku nieruchomości. Na etapie wyceny mieszkania nieoceniona staje się pomoc naszych pracowników, którzy na tyle dobrze znają rynek nieruchomości, aby ocenić jego konkurencyjność i zapotrzebowanie na tego typu inwestycję. Z naszą firmą nie musisz tracić czasu na zbieranie niezbędnych dokumentów.

Obecna sytuacja nie ułatwia życia kredytobiorcom. Bezsenne noce, ciągły stres, przeliczanie każdej złotówki do tego niedawna pandemia Covid-19 mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Wizja bankructwa może zrujnować każdemu życie i zdrowie. Jeśli nie chcesz stracić, a przy tym zyskać spokój psychiczny najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mail. Odpowiemy na nurtujące cię pytania i pomożemy podjąć korzystną dla ciebie decyzję aby problem ze spłatą rat kredytu hipotecznego pozostał tylko niemiłym wspomnieniem.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc

Wypełnij formularz lub zadzwoń

Przejdź do formularza+48 737 538 737

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *